Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bylegård- Vård och omsorgsboende
Referensnummer: KS 2020/31-76
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggantion av Vård och omsorgsboende Täby Kyrkby. Byggstart bedöms äga rum under senare delen av 2020 med inflyttning under hösten 2022. Entreprenaden kommer omfattar färdigprojektering och byggnation (totalentreprenad) av ett vård- och omsorgsboende om 86 boenderum. Godkänt bygglov finns. Under veckorna 28 - 33 besvaras inga frågor
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen