45798-2021 - PlaneringSverige-Göteborg: Telekommunikationstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Operatörstjänster, telefonist, enkla- och avancerade svarsgrupper samt molnbaserad växellösning
Referensnummer: C 2020-1578
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Chalmers tekniska högskola planerar en upphandling av operatörstjänster, telefonist, enkla- och avancerade svarsgrupper samt molnbaserad växellösning för att ersätta nuvarande MX-One och Trio. Som ett led i vårt arbete söker vi marknadens feedback på delar av tänkbar kravställning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32546100 Digitala telefonväxlar, 64212000 Mobiltelefontjänster, 64214200 Telefonväxeltjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Chalmers tekniska högskola planerar en upphandling av operatörstjänster, telefonist, enkla- och
Avancerade svarsgrupper samt molnbaserad växellösning för att ersätta nuvarande MX-One och Trio.
Syftet är att ännu bättre möta användarnas krav och behov kring framtida kommunikation. Som ett led i vårt arbete har vi beslutat att initialt pröva ett antal behov och krav mot marknaden i syfte få input och feedback.
Denna RFI skall inte likställas med ett förfrågningsunderlag kring vad som senare kommer upphandlas.
Inkomna svar kommer att användas för att säkerställa rimlig och relevant kravställning i kommande
Konkurrensutsättning.