457982-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Fiberoptiska material
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fiber i mark, Säter kommun.
Referensnummer: GNU 2016/83
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32560000 Fiberoptiska material
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal för markarbete och förläggning av optisk fiber för komplett ort sammanbindande sträcka som uppfyller Tillväxtverkets krav och villkor för ERUF-stöd inom Säters kommun.
Ramavtal kommer att tecknas med tre (3) leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 17 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32560000 Fiberoptiska material, 32562000 Optiska fiberkablar, 45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar, 45314300 Kabelutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen