2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nyproduktion bostäder - Knebildstorp
Beskrivning: Information om kommande upphandling – nyproduktion av bostäder i Knebildstorp HFAB avser att upphandla nyproduktion av cirka 90 lägenheter, fördelade på två byggnader om tre respektive fyra våningar, med en gemensam gårdsmiljö med komplementbyggnader i form av tvättstuga och cykelförråd. Projektet är beläget vid Berta Jönssons väg i Knebildstorp, Halmstad. Entreprenaden kommer att upphandlas som en totalentreprenad med utvärdering på lägst pris. Annonsering beräknas ske vecka 27, 2026. Sista anbudsdag planeras att infalla cirka 10 veckor efter annonsering då hänsyn tagits till 4 veckors sommarsemester.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45211340 Byggnation av flerfamiljshus
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131291:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45211341 Byggnation av lägenheter