Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ljud och ljus
Referensnummer: 2021/29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92370000 Ljudteknikertjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen rör inköp av ljud och ljus tjänster samt produkter efter behov.
Kommunledningskontorets behov rör främst hjälp med tekniken i fullmäktigesalen. Kommunledningskontoret kan även framgent komma att behöva hjälp med tekniska totallösningar efter uppkommande behov. Kultur- och fritidsförvaltningen har innan Corona-pandemin haft ungefär sex till tolv evenemang per år till vilka de har köpt in ljud- och/eller ljustjänster. Två till tre av dessa brukar vara lite större. Kulturskolan har innan Corona-pandemin haft ungefär sex stora evenemang per år till vilka de har köpt in ljud- och/eller ljustjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 92370000 Ljudteknikertjänster, 32331300 Utrustning för ljudåtergivning, 32342400 Ljudanordningar, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71318100 Ljustekniska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Takvolym är satt till 3750 000 kr. Kommunen garanterar ingen minsta volym.