458124-2022 - ÄndringSverige-Varberg: Markanläggning
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markentreprenader, entreprenadmaskiner och lastbilstransporter
Referensnummer: KS 22/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Varbergs Kommun upphandlar Ramavtal - Markentreprenader, Entreprenadmaskiner och lastbilstransporter.
Entreprenadform är utförande- eller totalentreprenad och anges vid avrop. I upphandlingen ingår förutom Varbergs Kommun ett antal kommunala bolag fördelade på olika anbudsområden. Ramavtal tecknas med maximalt 4 - 7 entreprenörer i rangordning per anbudsområde. Några lästips att enkelt se avtalens omfattning och tillämpning: AFC/D.1 Omfattning AFC/D.43 Avrop AFC/D.61 Ersättning.