458125-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Parkeringsledningssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkeringssystem CSK
Referensnummer: RS/202066
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34926000 Parkeringsledningssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Annonseringstid:
Regionen annonserar härmed upphandling med påskyndat förfarande enligt 11 kap. 10 § LOU. Upphandlingen RS/200693har avbrutits, vilket också har meddelats anbudsgivarna 15.9.2020. Upphandlingen omfattar:
Regionen efterfrågar en (1) totalleverantör som tillhandahåller hela tjänsten.
Upphandlingen avser
Enhetligt parkeringssystem för regionens parkeringar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34926000 Parkeringsledningssystem, 34996300 Regler-, säkerhets- eller signalutrustning för parkeringsanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
· Enhetligt parkeringssystem för regionens parkeringar.
· Informationen från alla parkeringar ska kunna kopplas samman med ett enhetligt trafikledningssystem – Rosenborgsgatan och Älvgatan.
· Drift, service och support av erbjuden lösning.
· Olika lösningar av betalningsfunktionalitet kopplat till parkeringssystem.
· Drift, service och support till regionens personal och till besökande (parkörer).
· Bom-lösningar enligt beskrivningar.
· Kamera-lösningar enligt beskrivningar.
· Freeflow system.
· Demontering av befintlig utrustning.
· Omhändertagande av utrustning som regionfastigheter ej avser behålla.
· Projektering, projektledning, leverans av aktuell utrustning inklusive installation intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick.
· Teknisk dokumentation.
· Vid behov utbildning av regionens personal, ingår i avtalat pris.
· Varje parkering avser en option och beslut sker efter politiska beslut och baserat på budget.