458125-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Bromma: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av mottagning, behandling och rötning av separat insamlat matavfall och pumpbart matavfall samt matavfall från gröna påsen
Referensnummer: 21AV117
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholm Vatten och Avfall, nedan kallad Beställaren, bjuder härmed in intresserade Entreprenörer att ansöka om att få delta i denna upphandling som avser tre (3) stycken upphandlingsområden:
• mottagning, behandling och rötning av separat insamlat matavfall (delområde norr + söder)
• mottagning, behandling och rötning av pumpbart matavfall
• mottagning, optisk sortering och behandling av avfall innehållandes sk ”gröna påsen”. Matavfallet rötas och övrigt avfall behandlas termiskt.
Kvalificerade anbudssökande kan lämna anbud på ett eller flera anbudsområden samt delområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 85 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen