458127-2022 - ÄndringSverige-Sundsvall: Anläggningsarbete
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation idrottshall Åkersviks skola
Referensnummer: UH-2022-305
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvalls kommun upphandlar totalentreprenad avseende nybyggnation av idrottshall vid Åkersviks skola.
Idrottshallens bruttoarea (BTA) förväntas vara ca 3 000 kvm fördelat i två plan. Byggnadsarea (BYA) får inte överstiga 2 200 kvm.
Se bifogat förfrågningsunderlag för mer detaljer.