458141-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Städning av byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Upphandling av lokalvårds- och fönsterputstjänster för polisregion Öst, polisområde Södermanland.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Nuts-kod
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Vid denna upphandling tillämpas ett öppet förfarande enligt reglerna i 6 kap., lagen om offentlig upphandling.
Förfrågningsunderlaget finns att hämta på Polismyndighetens upphandlarprofil: www.polisen.se/ Aktuellt/aktuellaupphandlingar.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90911200 Städning av byggnader, 90919200 Kontorsstädning, 90911300 Fönsterputsning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
18000000 kronor.
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej