458201-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tillagning av måltider
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Heldygnskost till Serafens vård- och omsorgsboende samt en dagverksamhet
Referensnummer: KUNG 2019/139
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55322000 Tillagning av måltider
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar för Kungsholmens stadsdelsnämnds räkning:
Inköp av nödvändiga ingredienser för tillagning av måltider utifrån godkänd matsedel
Tillagning
Leverans av varm mat till Serafens vård- och omsorgboende samt dagverksamhet Gläntan
Ansvar för alla erforderliga returer från leveransstället samt disk och rengöring av kantiner och kärl.
Målgruppen är äldre personer och maten ska vara anpassade efter kraven på bra mat för äldre.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55521200 Måltidsleveranser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inköp av nödvändiga ingredienser för tillagning av måltider utifrån godkänd matsedelTillagning