458204-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tandreglering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultuppdrag inom tandreglering
Referensnummer: FSN 2019-0185
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85131100 Tandreglering
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänsten konsultuppdrag inom tandreglering utförs av tandläkare med specialistkompetens i ortodonti (tandreglering). Uppdraget avser i huvudsak att välja ut de barn och ungdomar som har störst behov av tandreglering i enlighet med Socialstyrelsens behandlingsbehovsindex. I konsultuppdraget ingår också att avgöra vilka patienter som behöver interceptiv tandreglering samt att ge handledning åt allmäntandläkare, dels vid urvalstillfället, men även inför interceptiv tandreglering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85130000 Tandläkarvård och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen