458214-2019 - ResultatSverige-Gustavsberg: Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal VA-anläggningar i samverkan
Referensnummer: 2018TEN/0706
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta ramavtal omfattar tre möjliga huvuddelar som beskrivs nedan. Beräknad årlig avropsvolym för detta avtal är 100 000 000 SEK. Maximalt avtalsvärde är 1 000 000 000 SEK.
1. Vattentorn
Ett nytt vattentorn kommer att anläggas mellan Hemmesta och Hagaberg.
2. Överföringsledningar och gc-väg
Sträckorna nedan är exempel på kommande projekt. Det finns även andra sträckor på Värmdö där det planeras för gc-väg med överföringsledningar.
— GC-väg på sträckan Lagnövägen/Skeviksvägen fram till Norra Lagnö, med överföringsledningar
— Sjöförlagda tryckspillvattenledningar från Östra Älvsala till Strömma
— Sjöförlagd vattenledning mellan Nacka och Värmdö Kommun
3. PFO Prioriterade FörändringsOmråden
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta ramavtal omfattar tre möjliga huvuddelar som beskrivs nedan. Beräknad årlig avropsvolym för detta avtal är 100 000 000 kronor. Maximalt avtalsvärde är 1 000 000 000 kronor.