458228-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Nässjö: Möbler
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hörsalsmöbler till Brinellgymnasiets Aula
Referensnummer: UH 2022/42
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39100000 Möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Nässjö kommun önskar köpa in hörsalsmöbler med tillhörande skrivskivor till Brinellgymnasiets Aula.
Brinellgymnasiet är Nässjö kommuns enda gymnasieskola. I nära anslutning till gymnasiet ligger också Brinells högstadium. På dessa båda skolor går det ca 1500 elever och det är ca 250 anställda på arbetsplatsen.
Gymnasiets Aula har idag plats för ca 470 sittande besökare och används till bland annat skolavslutningar, konserter, föreläsningar och skrivningar men även till personalkonferenser och uppstart på studiedagar med mera. Den används också till föreläsningar för andra avdelningar inom kommunen och emellanåt också till externa aktörer som behöver en större samlingssal. Aulan har funnits med i stora drag sedan 1971, men renoverades runt milleniumskiftet.
Nu finns det ett behov av att byta ut befintligt möblemang mot nytt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39100000 Möbler, 39110000 Säten, stolar och relaterade produkter, och tillhörande delar, 39150000 Diverse möbler och utrustning, 39160000 Skolmöbler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Aulan har plats för ca 470 hörsalsstolar idag och ska ersättas med nya stolar med tillhörande skrivskivor. Ca 50 % av stolarna ska levereras med skrivskiva vid installation.
Uppdraget omfattar kontrollmätning av lokalen före installation, leverans och montering/installation av hörsalsstolar.