458287-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kulturmiljöutredningar ramavtal
Referensnummer: BN 2021/00520-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerås är en kommun som växer, i tätorten, i serviceorterna och på landsbygden. Västerås är också en kommun med rika kulturmiljöer från en mångfald av olika tidsperioder.
Kulturmiljön är ett allmänt intresse och är en viktig del i våra processer. Västerås stad förvaltar ett stort byggnadsbestånd med kulturvärden, samt planerar och bygger i kulturmiljöer.
Västerås stad har behov av fördjupade analyser och utredningar inom kulturmiljöområdet. Det kan till exempel vara inom stadsbyggnadsprocessen samt vid förvaltning av kulturhistorisk värdefull bebyggelse.
Primära förvaltningar att nyttja ramavtalet bedöms vara stadsledningskontoret, stadsbyggnadsförvaltningen, teknik- och fastighetsförvaltningen och kultur-, idrotts- och fritidsförvaltningen.
Ramavtal avser konsulttjänster till Västerås stad för att i olika skeden ta fram olika typer av kulturmiljöutredningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För utförligare beskrivning av aktuella skeden och vilka typer av utredningar samt krav på kompetenser se Uppdragsbeskrivningen.