458371-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Arvidsjaur: Kläder, skor, väskor och tillbehör
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder, skyddskläder, tillbehör och skor
Referensnummer: UH-2021-92
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet ska, för successiva avrop under Ramavtalstiden, omfatta ett heltäckande sortiment av arbetskläder, skyddskläder, tillbehör och skor.
Arvidsjaurs kommun agerar inköpscentral där de kommunala bolagen Arvidsjaurs Energi AB, Arvidsjaurs flygplats AB och Arvidsjaurhem AB har rätt men inte skyldighet att teckna egna avropsavtal med antagen leverantör, enligt villkor angivna i detta ramavtal.
Vi garanterar inte någon given volym under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbetskläder, skyddskläder, tillbehör och skor.