45838-2021 - PlaneringSverige-Gävle: Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI revisionstjänster Gävle kommun
Referensnummer: Diarienummer: 21REK1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Skriftlig dialog med leverantörer inför upphandling av revisionstjänster för Gävle kommun
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79210000 Redovisning och revision, 79212000 Revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Revisorskollegiet i Gävle kommun avser att upphandla ramavtal för revisionstjänster Gävle kommun. Uppdraget avser delar av revisionen där Revisionskontoret inte har resurser att genomföra dessa eller kompetensen för specifika granskningsområden. Ramavtalet avser både redovisningsrevision och verksamhetsrevision.
Gävle kommun genomför den här RFI: n för att fånga upp de åsikter leverantörerna på marknaden har i syfte att utforma upphandlingsdokumenten på ett marknadsanpassat sätt.
Upphandlingen kommer att avse delar av det arbete som erfordras för att avge revisionsberättelse enligt god revisionssed för Gävle kommun i enlighet med Kommunallagen, Lag om kommunal bokföring och redovisning och Rådet för kommunal redovisning: s (RKR) rekommendationer. I specifika granskningsområden kan annan speciallagstiftning vara aktuell.