458447-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Byggnation av kontorsbyggnad
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation B-huset.
Referensnummer: UH-2017-154
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213150 Byggnation av kontorsbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden är enligt AFB. 13 Utförandeentreprenad med upphandlingform enligt AFB. 11 Generalentreprenad.
Entreprenaden omfattar rivningsarbeten, byggnadsarbeten, hissinstallationer, arbeten med luftbehandling och VS-system, samt El- och tele-installationer för påbyggnad av befintligt kontorshus med tbå hela våningsplan och fläktrumsplan samt ombyggnad av befintliga 7 våningsplan.
Planerad publicering på e-avrop.com den 13.11.2017.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 66 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45440000 Målning och glassättning, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden omfattar rivningsarbeten, byggnadsarbeten, hissinstallationer, arbeten med luftbehandling och VS-system, samt El- och teleintallationer för påbyggnad av befintligt kontorshus med två hela våningsplan och fläktrumsplan samt ombyggnad av befintliga 7 våningplan.