45845-2018 - ResultatSverige-Ängeholm: Frukt, grönsaker och liknande produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färska grönsaker, frukt och potatis
Referensnummer: KS 2017/205
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende färska grönsaker, frukt och potatis.
Avser Ängelholms kommun och Örkelljunga kommun.
Upphandlingen görs i delar.
Information om upphandlingen.
Upphandlingen omfattar ramavtal för successiva avrop av färska grönsaker, frukt och potatis. Föregående års volym var ca 4,9 miljoner SEK och kan ses som en indikation på kommande volym. Föregående volym fördelas enligt följande: Ängelholm 4 miljoner SEK Örkelljunga 0,9 miljoner SEK
Avtalstiden är två (2) år med möjlighet till förlängning på upp till två (2) år.
Vid en eventuell överprövning kan startdatum för avtalet förskjutas. Den totala avtalslängden kommer att vara den samma som angivits ovan.
Omfattning.
Se punkt 3.2.1.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Morötter
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03221000 Grönsaker, 03221100 Rotfrukter och rotknölar, 03221110 Rotfrukter, 03221112 Morötter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Färska morötter.
Potatis
Del nr: 2
03212100 Potatis, 03221000 Grönsaker, 03221100 Rotfrukter och rotknölar, 03221110 Rotfrukter, 15310000 Potatis och potatisprodukter
Upphandling av potatis.
Frukt och grönt
Del nr: 3
03222000 Frukt och nötter, 15331100 Färska eller frysta grönsaker
Upphandling av färska grönsaker och frukt.
Del nr: 4
03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03222000 Frukt och nötter, 15331100 Färska eller frysta grönsaker
Upphandling av färska grönsaker frukt och potatis.