2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsultorganisation - Arkitektur inklusive Landskapsarkitekt under projektering Handens sjukhus
Beskrivning: Region Stockholm planerar att uppföra en ny sjukhusbyggnad på Handens sjukhus. Till detta projekt efterfrågas projekterande konsulter, denna upphandling avser en Konsultorganisation - Arkitektur inklusive Landskapsarkitekt. Arkitektens uppdrag är att i nära samverkan med beställaren, vårdverksamheten, brukare, kommunen och övriga konsulter utforma ett nytt sjukhus som uppfyller höga krav på funktion, säkerhet, flexibilitet, teknik, hållbarhet, innovation och arkitektonisk kvalitet. Uppdraget omfattar hela processen från programarbete till system- och bygghandlingar samt att ta fram en ny detaljplan som möjliggör byggnationen, baserat på analyser av befintliga förutsättningar och projektets funktionella, tekniska och gestaltningsmässiga behov. För uppdraget efterfrågas främst följande roller: Uppdragsledande ArkitektHandläggande ArkitektModell/BIM-ansvarigCertifierad sakkunnig tillgänglighet (TIL 2)Handläggande LandskapsarkitektInredningsarkitektByggnadsingenjörMedverkande arkitektFullständlig information om uppdraget redovisas i upphandlingsdokumenten.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124054:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71200000 Arkitekttjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning