Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dekorationsbelysning
Referensnummer: TND/2020:383
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 31527200 Utomhusbelysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Målet med upphandlingen är att teckna ramavtal med en (1) leverantör som kan tillhandahålla ett variationsrikt och kvalitativt utbud av dekorationsbelysning. Beställaren har för avsikt att sprida ut investeringarna över de kommande åren för att successivt öka antalet platser med dekorationsbelysning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor, 31520000 Lampor och belysningsarmatur, 31522000 Julgransbelysning, 31524210 Väggbelysning, 34928500 Gatubelysning, 39298910 Julgran, 45316100 Installation av utomhusbelysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar inköp och leverans av dekorationsbelysning, montage (uppsättning och nedtagning) på olika platser i Solna stad samt förvaring av dekorationsbelysning under den tid på året den ej är uppsatt. Ramavtalet omfattar även montage (uppsättning och nedtagning) på olika platser i Solna stad samt förvaring av Beställarens sedan tidigare upphandlade dekorationsbelysning, se handling 7. Förteckning över befintlig dekorationsbelysning.