See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Yrkeskläder och yrkesskor - Söderhamn och HUFB
Beskrivning: Upphandlingen omfattar yrkeskläder samt yrkesskor för olika verksamheter inom Söderhamns kommun, Faxeholmen AB samt utbildningsprogram på Hälsinglands utbildningsförbund. Yrkeskläderna och yrkesskor ska vara avsedda för dagligt yrkesmässigt bruk inom verksamheter som exempelvis - Bygg - Fordon - Industri - El - Restaurang och kök - Lokalvård - Förskola och fritids - Fastighets- och serviceverksamhet Syftet med upphandlingen är att säkerställa tillgång till komfortabla, funktionella och ändamålsenliga yrkesskläder och yrkesskor som stödjer en säker och ergonomisk arbetsmiljö. Upphandlingen avser att teckna ett(1) avtal för leverans av yrkeskläder och ett (1) avtal för leverans av yrkesskor.
Intern identifierare: 15965
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 18830000 Skyddsskor
Ytterligare klassificering (cpv): 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18800000 Skodon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Yrkeskläder
Beskrivning: Yrkeskläder för olika typer av arbetsuppdrag.
Intern identifierare: Yrkeskläder
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Yrkesskor
Beskrivning: Yrkesskor för flera typer av arbetsgrupper
Intern identifierare: Yrkesskor