458674-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster – Insamling av verksamhets avfall
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelInsamling av verksamhets avfall
BeskrivningUpphandlingen omfattar insamling av kommunalt avfall där mest förekommande fraktioner är papper och förpackningar av kartong/wellpapp, färgat och ofärgat glas, plats och metall förpackningar och även farligt avfall dock i något mindre omfattning. Förutom insamling så ingår även transport och behandling av insamlad avfall samt hyra av behållare och containrar. Syftet med upphandlingen är att skapa förutsättningar för verksamheterna att sortera sitt avfall på ett effektivt och miljöriktigt sätt och att sorteringen är tydlig och enhetlig för alla verksamheter. Samverkan Återvinning Miljö SÅM deltar som option i denna upphandlingen. Takvärde på avtalet är 2800000 sek
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106225:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90511000 Sophämtning