Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samlingsförvaltningssystem
Referensnummer: NM 2021/472
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48610000 Databassystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ett samlingsförvaltningssystem för att stötta arbetsflöden och säkerställa god digital förvaltning av Nationalmuseums föremålssamlingar, stödsamlingar och samlingar för avförda föremål och en mindre del av NMs foto- och arkivsamling.
Leverantören ansvarar för införande inklusive migrering av systemet följt av applikationsdrift, service och teknisk förvaltning, support och underhåll samt utbildning i systemet.
Välkommen med er ansökan!
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48783000 Programvara för innehållshantering, 48810000 Informationssystem, 72212610 Programvaruutvecklingstjänster för databas
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen