Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukhussängar (standard och hydrauliska), bårvagnar, sängbord och brickbord.
Referensnummer: RS 2016/128
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33192000 Möbler för sjukvårdsändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gävleborg upphandlar sjukhussängar (både standard sjukhussängar och hydrauliska sjukhussängar), bårvagnar, sängbord och brickbord.
Anbud kan lämnas på ett eller flera områden. Upphandlingen avser mynna ut i ett ramavtal per delområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33192100 Sjukbäddar, 33192120 Sjukhussängar, 33192200 Bord för medicinska ändamål, 33192300 Möbler för medicinska ändamål, utom sängar och bord
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen