458803-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Lagring och hämtning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Röjningsarbeten
Referensnummer: 2020-10443
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63121000 Lagring och hämtning
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Stockholmshem, med organisationsnummer 556035-9555, inbjuder er härmed att ansöka om att lämna anbud avseende upphandling av röjningsarbeten.
Ramavtalet innefattar främst röjning av allmänna utrymmen och i förekommande fall även bostadslägenheter samt lokaler. I uppdraget ingår hämtning, borttransport, fotografering, administration samt utlämning av borttagna föremål. Vid hantering av föremål skall aktsamhet vidtas då föremål kan vara av värde för Stockholmshems hyresgäster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63121000 Lagring och hämtning, 70330000 Fastighetsförvaltning på arvodes- eller kontraktsbasis, 75123000 Fastighetsförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen