2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Gasmätare och PPV-fläktar (Positive Pressure Ventilation)
Beskrivning: Denna upphandling avser nytt ramavtal med två anbudsområden: Gasmätare och PPV-fläkt. Respektive område omfattar även positioner för reservdelar, systemsäkerhet, ILS, användarutbildning, teknikerutbildning, förrådsutbildning och specialverktyg/underhållsutrustning. Gasmätare med tillbehör ska användas för utvärdering av potentiell exponering för brännbara och giftiga gaser och ångor samt för låga syrehalter ombord på örlogsfartyg samt vid Försvarsmaktens skolor. Dessutom som beslutsstöd innan återinträde i brandutsatt utrymme, för att säkerställa personalens säkerhet. PPV-fläkt med tillbehör ska nyttjas vid skyddsåtgärder i samband med brandbekämpning eller vid direkt brandbekämpning ombord på örlogsfartyg, övriga räddningsinsatser samt vid Försvarsmaktens skolor. Ramavtalet består av ett grundavtal på tre år med förlängningsoptioner om 2+2+15 år. Där den sista optionen på femton år endast avser reservdelar. Ramavtalet tecknas med FMV som avtalspart men där Försvarsmakten är avropsberättigad.
Intern identifierare: 26FMVU635
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38410000 Mätinstrument
Ytterligare klassificering (cpv): 39717100 Fläktar, 42521000 Rökfläktar, 44480000 Diverse brandskyddsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Gasmätare
Beskrivning: Gasmätare med tillbehör ska användas för utvärdering av potentiell exponering för brännbara och giftiga gaser och ångor samt för låga syrehalter ombord på örlogsfartyg samt vid Försvarsmaktens skolor. Dessutom som beslutsstöd innan återinträde i brandutsatt utrymme, för att säkerställa personalens säkerhet.
Intern identifierare: Gasmätare
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: PPV-Fläkt
Beskrivning: PPV-fläkt med tillbehör ska nyttjas vid skyddsåtgärder i samband med brandbekämpning eller vid direkt brandbekämpning ombord på örlogsfartyg, övriga räddningsinsatser samt vid Försvarsmaktens skolor.
Intern identifierare: PPV-Fläkt