458827-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Avfallsförbränning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbränning av avfall
Referensnummer: UH-2020-98
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513300 Avfallsförbränning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar förbränning av utsorterat hushållsavfall och verksamhetsavfall, förbränning ska ske med energiutvinning.
Anbud som inte uppfyller detta krav kan komma att förkastas.
Avfallet levereras av beställaren till anbudsgivarens förbränningsanläggning.
Mottagning av avfallet ska kunna ske löpande under avtalsperioden.
Avtalstiden ska vara fyra (4) år med start januari 2021.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen