Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvårds- och kafeteriatjänster
Referensnummer: 100-4534-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen i Jämtlands län upphandlar Lokalvårds- och kafeteriatjänster genom så kallad "reserverad upphandling". Det innebär att upphandlingen är reserverad till förmån för leverantörer vars främsta syfte är social och yrkesmässig integration av personer med funktionsnedsättning eller av personer som har svårt att komma in på arbetsmarknaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55330000 Kafeteriaverksamhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen