458882-2021 - ResultatSverige-Umeå: Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster skolan
Referensnummer: 21050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.1.4.
Kort beskrivning
Bemanningstjänster till pedagogisk verksamhet; förskola, årskurs F-9 samt fritidshem. Syftet med avtalet är att täcka de personalbehov som uppstår vid sjukdom, kortare ledigheter, arbetsanhopning och liknande situationer med hjälp av bemanningsföretag och dess personal när dessa behov inte kan lösas internt av kommunen själv.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Umeå kommun har cirka 90 förskolor och ett 50-tal grundskolor.
2020 köpte Umeå kommun bemanningstjänster till skolans verksamheter för ca 2,8 Mkr.