458949-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Anläggningar för elförsörjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny- och ombyggnad stationerna i Näsviken-Edeforsen-Norränge.
Referensnummer: UH-2016-173
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Näsviken:
Nya ställverk 145 kV, 46 kV, 24 kV och 12 kV;
Ny kontroll- och ställverksbyggnad för 46/24/12 kV ställverk inkl. ny LS-utrustning och batterier;
Ny relä- och kontrollutrustning;
Byte av 2 transformatorer (tillhandahålls av Ellevio) samt nya oljegropar.
Edeforsen:
Nya ställverk 145 kV, 46 kV och 12 kV;
Ny ställverksbyggnad för 46/12 kV-ställverk;
Ny relä- och kontrollutrustning 46 kV och 12 kV;
Ny kontroll- och ställverksbyggnad inkl. ny LS-utrustning, batterier, relä- och kontrollutrustning;
Norränge:
Nya 46 kV lednings-, transformator- och enkelbrytarfack;
Byte av 3 transformatorer (tillhandahålls av Ellevio) samt ny oljegrop för en av dem.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45315300 Anläggningar för elförsörjning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution, 45317200 Elinstallation av transformatorer, 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen