458984-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Smedtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Servicearbeten och mindre entreprenader - Smide
Referensnummer: 062/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71550000 Smedtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal gällande servicearbeten och mindre entreprenader inom smidesarbeten. Med ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras. Ramavtalen är utan volymförpliktelser.
Delområden
Denna upphandling omfattar två delområden, för vilka anbudsgivaren kan välja att lämna anbud på det ena eller på båda delområdena:
Delområde A: Smidesarbeten bärande konstruktion, med tillhörande svetsningsarbeten, nyanläggningar, ombyggnader, reparation, underhåll
Delområde B: Smidesarbeten ej bärande konstruktion, med tillhörande svetsningsarbeten, nyanläggningar, ombyggnader, reparation, underhåll
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 45262670 Metallbearbetning, 45262680 Svetsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal gällande servicearbeten och mindre entreprenader avseende smidesarbeten. Motsvarande upphandling har tidigare kallats "Hantverkstjänster Smide".
Upphandlingen består av delområdena Smidesarbeten bärande konstruktion och Smidesarbeten ej bärande konstruktion.
Med ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras.
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Avrop
Uppdrag avropas enligt rangordning eller genom förnyad konkurrensutsättning (FKU).
Avrop genom rangordning sker inom följande belopps-spann:
1 SEK - 150 000 SEK
Avrop genom förnyad konkurrensutsättning (FKU) sker inom följande belopps-spann:
150 001 SEK - 1 000 000 SEK
För uppdrag överstigande 1 000 000 SEK har beställaren möjlighet att göra avrop genom FKU, eller genomföra en separat upphandling.
Uppdelningen har gjorts för att anpassa avtalet till beställarnas verksamheters specifika behov samt säkerställa rätt kompetens för aktuellt uppdrag. Beställaren avgör från vilket avtal avrop görs beroende på det aktuella uppdragets art.