459020-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Installation av kommunikationsutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Alternativ telefoni 2022
Referensnummer: 22RS2926
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51300000 Installation av kommunikationsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar köp av tjänst och vara avseende Alternativ telefoni (totalkonversation). Region Västernorrland avser att upphandla mjukvara och/eller paketlösning för Totalkonversation i realtid. Totalkonversation ska möjliggöra en dialog i realtid för personer med dövhet, grav hörselskada och dövblindhet. Personerna som ringer, kommunicerar både med ljud, video och med text som de skriver till varandra under samtalets gång.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32552150 Telefoner för synskadade, 32552160 Telefoner för hörselskadade, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer, 48314000 Programvara för taligenkänning, 48510000 Programvara för kommunikation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar köp av tjänst/vara avseende Alternativ telefoni i Kravspecifikationen och Mall för upphandlingskontrakt.
Region Västernorrland avser att upphandla mjukvara och/eller paketlösning för Totalkonversation i realtid. Totalkonversation (alternativ telefoni) ska möjliggöra en dialog i realtid för personer med dövhet, grav hörselskada och dövblindhet. Personerna som ringer, kommunicerar både med ljud, video och med text som de skriver till varandra under samtalets gång. Video och text syns omedelbart på samtalsparternas skärmar. Båda parter måste vara internetuppkopplade. Totalkonversation i realtid-lösning kan även förskrivas för användning till närstående.
Upphandlingen är indelad i fyra positioner och omfattar:
1. Programvara inkl. licens för dator samt app till telefon.
2. Programvara inkl. licens för surfplatta samt app till telefon.
3. Paket: Programvara inkl. licens och dator samt app till telefon.
4. Paket: Programvara inkl. licens och surfplatta samt app till telefon.