Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Årskonsult Brandprojektering
Referensnummer: IN-IN22-0248
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsultuppdragen innebär huvudsakligen uppdrag kopplade till annan ändring, (ombyggnation), av vårdlokaler. Även uppdrag för nybyggnation kan förekomma. Vårdlokaler är ”ändamålslokaler” där verksamheternas processer är viktigast och där lokalen är en av flera resurser för verksamheten. Lokalerna är oftast utrustade med komplicerad installationsteknik med mycket höga krav på funktion och tillgänglighet. Lokalerna ska utformas för att stödja olika sjukvårdsverksamheter i alla avseenden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71630000 Teknisk besiktning och provning, 75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen