459154-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppföljning och utvärdering av kemiska ämnen i miljön
Referensnummer: NV-07115-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90711000 Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt
II.1.4.
Kort beskrivning
Naturvårdsverket upphandlar konsulttjänster för uppföljning och utvärdering av kemiska ämnen i miljön
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90700000 Miljötjänster, 90711500 Miljöövervakning utom för byggprojekt, 90715000 Föroreningsundersökningar, 90730000 Spårning, övervakning och återställning av föroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde 1 Mätningar i miljön; utvärdering och analys av erhållna data
Avropsförfarande
Naturvårdsverket avser att teckna ramavtal med fem (5) leverantörer för detta delområde. Förnyad konkurrensutsättning kommer tillämpas inom delområdet.
Tilldelningskriterier vid förnyad konkurrensutsättning
Samtliga ramavtalade leverantörer ges möjlighet och förväntas att delta. Avropsförfrågan delges samtliga leverantörer samtidigt via e-post till kundansvarig. Leverantören ska innan sista svarsdatum i avropsförfrågan svara på förfrågan, antingen genom att skriftligen avböja eller genom att avlämna ett anbud. Därefter görs vid varje enskilt avrop ånyo en utvärdering av inkomna anbud.
Nedanstående kriterier kan användas vid tilldelning av förnyad konkurrensutsättning:
• Förslag till lösning• Tidigare erfarenhet för det enskilda uppdraget• Referenser• Språkbehandling• Leveranssäkerhet och tillgänglighet• Tidsåtgång (timme/vecka/månad)• Leveranstid• Kvantifieringsgränser för specifika analyser • Löpande pris per timme/vecka/månadeller• Fast pris per uppdrag
Viktningen baseras på det aktuella verksamhetsbehovet vid varje enskild förnyad konkurrensutsättning. Avropsavtal upprättas för varje enskilt avrop.
OBS: Naturvårdsverket har för avsikt att i framtiden skicka avropsförfrågan via sin upphandlingsverktygssystem, som idag är Visma Tendsign.
Delområde 3 Litteraturstudier; sammanställningar, analys och bedömning av befintliga data
Avropsförfarande:
Naturvårdsverket avser att teckna ramavtal med fem (5) leverantörer för detta delområde. Avrop sker med en kombination av rangordning och förnyad konkurrensutsättning. Avrop upp till 200 000 SEK sker enligt rangordning och avrop över 200 000 sek sker enligt förnyad konkurrensutsättning. Den leverantör som får lägsta jämförelsepris i utvärderingen rangordnas som nummer 1 och den med näst lägsta jämförelsesumma rangordnas som nummer 2 osv. Det innebär att den leverantör som rangordnats nummer 1 tillfrågas först, kan inte denne ta uppdraget går det vidare till nästkommande leverantör i rangordningen. Svarstid för avropen är 5 arbetsdagar eller enligt överenskommelse med beställaren.
Samtliga ramavtalade leverantörer ges möjlighet och förväntas att delta. Avropsförfrågan delges samtliga leverantörer samtidigt via e-post till kundansvarig. Leverantören ska innan sista svarsdatum i avropsförfrågan svara på förfrågan, antingen genom att skriftligen avböja eller genom att avlämna ett anbud.
• Förslag till lösning• Tidigare erfarenhet för det enskilda uppdraget• Referenser• Språkbehandling• Leveranssäkerhet och tillgänglighet• Tidsåtgång (timme/vecka/månad)• Leveranstid• Löpande pris per timme/vecka/månadeller• Fast pris per uppdrag
Viktningen baseras på det aktuella verksamhetsbehovet vid varje enskild förnyad konkurrensutsättning.
Avropsavtal upprättas för varje enskilt avrop.
OBS: Beställaren har för avsikt att i framtiden skicka avropsförfrågan via sin upphandlingsverktyg, som idag är Visma Tendsign.