459227-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Eksjö: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad av Prästängskolan.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Eksjö.
Nuts-kod SE211 Jönköpings län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser Totalentreprenad avseende ombyggnad för anpassning till sex (6) stycken förskoleavdelningar samt ett tillagningskök.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45210000 Byggnadsanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421151 Montering av kompletta kök, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner