459254-2017 - PlaneringSverige-Söderhamn: Rensning av avlopp
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sandupptagning ur dagvattenbrunnar för Gävle, Ockelbo, Hofors och Älvkarleby kommun.
Referensnummer: 7169
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90470000 Rensning av avlopp
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp Gävleborg planerar upphandlin av ”Sandupptagning ur dagvattenbrunnar på gatumark, parkmark och skolgårdar”.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90470000 Rensning av avlopp, 90642000 Tömning av rännstenar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen