2. Förfarande
Förfarande
Titel: Public service bolagen upphandling - Egendomsförsäkring, Ansvarsförsäkring, Försäkring för ren förmögenhetsskada, Rättskyddsförsäkring, Förmögenhetsbrottsförsäkring, VD-och Styrelseansvarsförsäkring, Motorfordonsförsäkring och Terrorismförsäkring.
Beskrivning: Upphandling avseende Sveriges Television AB, Sveriges Radio AB, Sveriges Radio Förvaltnings AB, Sveriges Utbildningsradio AB försäkringar samt Radiohjälpen. Avser nedan försäkringar: Egendomsförsäkring, Ansvarsförsäkring, Försäkring för ren förmögenhetsskada, Rättskyddsförsäkring, Förmögenhetsbrottsförsäkring, VD-och Styrelseansvarsförsäkring, Motorfordonsförsäkring och Terrorismförsäkring.
Intern identifierare: 25/12
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 66000000 Finans- och försäkringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000