459367-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Konsulttjänster för hälsa och säkerhet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsulttjänster för utredning av olyckor och tillbud spårväg/järnväg
Referensnummer: 01724/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71317210 Konsulttjänster för hälsa och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal om konsulttjänster för olycksutredning spårväg/järnväg.
Konsulten skall genomföra alternativ kontrollera redan gjorda olycksutredningar och agera som stöd, det kan också bli aktuellt med ett längre fast uppdrag samt beredskap.
I rollen som utredningsledare ingår att ta fram, sammanställa, utvärdera och dra slutsatser från olika typer av händelser och olyckor. Utredare bidrar till att arbeta med att öka säkerheten. Utredningsledaren tar fram utredningsrapporter för spårvägsbanan och arbetar utifrån att analysera med ett Människa-Teknik-Organisation (MTO) perspektiv.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 79311200 Genomförande av undersökningar, 79311300 Undersökningsanalys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen