459408-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Upphandling av licenspartner.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med en enda aktör
Ramavtalets löptid
Antal år: 4
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Polismyndigheten avser att upphandla en licenspartner. Polismyndigheten har ett behov av en högkvalitativ leverans av en strategisk licenspartner. Leveransen ska bestå av återförsäljning av licenser för programvaror, underhåll, support och konsulttjänster. Vidare ska häri ingå rådgivning och sakkunnighet i diverse licensärenden.
Förfrågningsunderlaget är publicerat på Polisens upphandlarprofil: www.polisen.se/Aktuellt/Aktuella-upphandlingar/
Anbudsgivaren bär själv ansvar för att tillägna sig fullständigt Förfrågningsunderlag.
Frågor under anbudstiden:
Frågor under anbudstiden ska upprättas skriftligen på svenska och skickas till följande e-postadress: it-avtal.rps@polisen.se
Rubricera e-post med följande information: Dnr: A293.290/2016.
För att Polismyndigheten ska hinna delge samtliga anbudsgivare svar på inkomna frågor vill Polismyndigheten att frågor ställs senast: 20.1.2017.
För denna anbudsprocess använder sig inköparen av Mercell Sourcing Service. För att meddela ditt intresse samt att få tillgång till samtliga dokument, klicka på nedanstående länk eller kopiera den och klistra in i din webbläsare. http://permalink.mercell.com/63716439.aspx
Följ därefter instruktionerna på webbsidan.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
48000000 Programvara och informationssystem, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej