459417-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Redovisning och revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revision, Rådhuskoncernen
Referensnummer: 18/73
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79210000 Redovisning och revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser avtal för revisions- och rådgivningstjänster för Örebro Rådhus AB samt bolagets dotter- och dotterdotterbolag. Avtalet omfattar lagstadgad revision samt löpande konsultstöd och rådgivning i redovisnings- och skattefrågor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79212000 Revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande revisionstjänster för bolagen inom Örebro Rådhuskoncernen.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
Totalvärdet per år för denna upphandling beräknas till ca 1,4 milj. per år. Observera att angivna volymer är angivna med hänsyn till nu kända förhållanden och uppskattningar av kommande behov. Förändrad demografi och politiska beslut kan leda till betydande förändringar. Upphandlande myndigheterna garanterar därför inga volymer utan anbudsgivaren ska tillhandahålla den upphandlade tjänsten i den omfattning som betingas av det verkliga behovet under avtalsperioden.
Upphandlande myndigheter:
Örebro Rådhuskoncernen
Moderbolag:
Örebro Rådhus AB 556005-0006
Dotterbolag till Örebro Rådhus AB:
Örebrobostäder AB 556334-8449 (100 %)
ÖBO Omsorgsfastigheter AB 556800-5432 (100 %)
Västerporten Fastigheter i Örebro AB 556004-8232 (100 %)
ÖBO Husaren AB 556652-0515 (100 %)
Förvaltnings AB Brunnävan 556922-7290 (100 %)
Örebroporten Fastigheter AB 556167-8276 (100 %)
Örebroporten Förvaltning AB 556886-9142 (100 %)
Gustavsviks Utvecklingsbolag AB 556858-1044 (51 %)
Gustavsviks Utvecklingsbolag Holding AB 559065-9727 (51 %)
Gustavsviks Resorts AB 556095-8638 (45 %)
Futurum Fastigheter i Örebro AB 556736-6215 (100 %)
Örebrokompaniet AB 556392-4918 (100 %)
Örebro Parkering AB 559149-1641 (100 %)
Länsmusiken i Örebro AB 556717-9071 (91 %)
KumBro Utveckling AB 556914-8223 (80 %)
KumBro Stadsnät AB 556611-7619 (80 %)
KumBro Vind AB 556914-8249 (80 %)
Stadsnät i Kumla AB 556665-2698 (80 %)
Vätternvatten AB 559149-1716 (74,4 %)
Alfred Nobel Science Park AB 556948-0576 (52 %)
Örebro Läns Flygplats AB 556241-6353 (44,95 %)
Oslo-Stockholm 2.55 AB 559036-5697 (16,7 %)
Övriga bolag som ägs direkt av Örebro kommun:
Örebro Läns Trädgårds AB 556001-9365 (100 %)