459480-2020 - ResultatSverige-Umeå: Taxitjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färdtjänst Vännäs
Referensnummer: 20008
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet avser transporttjänster för färdtjänstberättigade med personbil och fordon med rullstolsplats (specialfordon) för Vännäs kommun. På vissa resor följer ledsagare eller medresenär med. Avtalet gäller även transporttjänster och arbetsresor med personbil och specialfordon. Under avtalsperioden kan förändringar komma att ske beroende på politiska beslut om generella föreskrifter och villkor eller förändringar av egenavgift. Vid större förändringar av omfattningen i uppdraget, kan endera parten påkalla omförhandling av avtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen