Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratorieanalyser
Referensnummer: 2020-120
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71900000 Laboratorietjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser kemiska och mikrobiologiska laboratorieanalyser av olika typ för flera olika upphandlande myndigheter och enheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71620000 Analystjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsutvärdering
Köparen kommer att anta det ekonomisk mest fördelaktiga anbudet med hänvisning till följande grund för tilldelning:
Pris
Anbud med lägst jämförelsepris kommer att antas, se förklaring under punkten 2.7 Utvärderingsmodell.
I händelse av att två (2) eller flera anbud erhåller samma lägsta jämförelsepris kommer Köparen att tilldela avtal till den Leverantör som angett lägst totalkostnad i 3.Prisbilaga.xlsx.