459552-2022 - ResultatSverige-Linköping: Prenumerationstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Prenumerationstjänster
Referensnummer: LiU-2021-00480
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79980000 Prenumerationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings universitet bjuder in till anbudsgivning i en upphandling avseende ramavtal för Prenumerationstjänster.
Prenumerationstjänsterna gäller för Linköpings universitet inom avtalsområdet:
- Svenska och utländska tidskrifter i både tryckt och elektronisk form
Leverantören ska tillhandahålla prenumerationer på tidskrifter, inom samtliga vetenskapsområden oavsett ursprungsland eller språkområde.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22200000 Tidningar, facktidskrifter, tidskrifter och veckotidningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av upphandlingsföremålet
Prenumerationstjänster för Linköpings universitet (LiU) inom avtalsområdet:
Leverantören ska fungera som agent mellan LiU och förlag gällande att förmedla svenska och utländska tidskrifter i tryckt och elektronisk form och att hantera alla kontakter med förlagen.
Leverantören ska tillhandahålla och hjälpa LiU att hantera utbudet av prenumerationer. I leverantörens servicefunktioner ska till exempel ingå att hantera ny- och avbeställningar, förnyelser, betalningsströmmar, kontakter, reklamationer och förhandlingar med förlag om priser.
Fortsättningsvis benämns ramavtal som avtal.
Avgränsningar
Vid sidan av inköp av enskilda prenumerationer kommer universitetsbiblioteket fortsätta med andra affärsmodeller såsom specifika ämnespaket eller enskilda tidskrifter direkt från förlag samt förvärv via nationella konsortieavtal (BIBSAM).Dessa inköp kommer således inte att ingå i detta avtal.
Målbild
Målet med upphandlingen är att teckna ett avtal för att tillgodose LiU:s behov av prenumerationstjänster för svenska och utländska tidsskrifter i både tryckt och elektronisk form. LiU önskar med detta avtal uppnå en effektiv faktureringsrutin och kortare ledtider från beställning till access.