459569-2020 - ÄndringSverige-Båstad: Städning och renhållning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inre skötsel
Referensnummer: 20/72
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar städning av trapphus, entréer, tvättstugor och andra allmänna ytor i beställarens fastigheter. Ytterligare städarbeten i anslutning till detta kan komma att ingå i entreprenaden. Städuppdraget kan komma att förändras under avtalstiden på grund av utförsäljningar eller nyproduktion av fastigheter.Extra städning kan komma att tilläggsbeställas efter exempelvis underhållsinsats, reparation eller flyttning. Leverantören ska ha organisation för att klara av extra städningar.Båstadhem AB förvaltar cirka 1000 lägenheter och enstaka kommersiella lokaler.För mer information om beställaren se https://www.bastadhem.se/artikel/om-bastadhemÖvergripande information om entreprenaden lämnas under koderna K0 och K1 i Kontraktsformuläret.