459698-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Falkenberg: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markprojektering - Konsulter
Referensnummer: SVN2019-79
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Behovet avser löpande behov av tjänster såsom utredning och projektering m. m. inom följande konsulttjänstkategorier:
Detaljprojektering mark och gata
Offentlig belysning
Geoteknik
Miljötekniska markundersökningar
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs som öppen upphandling enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling. Öppen upphandling innebär bland annat att förhandling inte är tillåten. Det är därför viktigt att bästa villkor lämnas i anbudet och att alla krav och villkor enligt detta förfrågningsunderlag följs. Beställaren ersätter ej anbudsgivare för upprättande av anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen