459707-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Motala: Teknisk besiktning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
OVK
Referensnummer: UH-2019-43
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71631000 Teknisk besiktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar OVK, årliga besiktningar i Bostadsstiftelsen Platens fastighetsbestånd
Inom Motala kommun. Entreprenaden kan i samband med OVK omfatta mindre ventilationsarbeten.
Utförande sker efter avrop från Bostadsstiftelsen Platen.
Inom ramen för uppdraget ska entreprenören se till att krav som följer av normer, föreskrifter, lagar mm, uppfylls.
Entreprenören ska skaffa erforderliga tillstånd, överenskommelser mm hos tredje part för utförande av entreprenaden.
Entreprenören tillhandahåller mindre maskiner, verktyg och instrument, samt den utrustning i övrigt som krävs för entreprenadens utförande.
Entreprenören ska tillhandahålla kvalificerad personal för arbeten.
Avtalet berättigar inte automatiskt till beställningar. Det reglerar endast villkoren vid en beställning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inom ramen för uppdraget ska entreprenören se till att krav som följer av normer, föreskrifter,
Lagar mm, uppfylls.
Entreprenören ska skaffa erforderliga tillstånd, överenskommelser mm hos tredje part för
Utförande av entreprenaden.
Entreprenören tillhandahåller mindre maskiner, verktyg och instrument, samt den utrustning i
Övrigt som krävs för entreprenadens utförande.
Avtalet berättigar inte automatiskt till beställningar. Det reglerar endast villkoren vid en
Beställning.