459714-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Skärholmen: Måltidsleveranser
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Måltidsservice för äldreomsorgen, LSS och socialpsykiatri
Referensnummer: SKHLM 2020/438
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55521200 Måltidsleveranser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tillagning och leverans både varma och kalla måltider
(lunch och/eller middag) till brukare inom äldreomsorgen, LSS och socialpsykiatri i Skärholmens stadsdelsförvaltning.
Målet för uppdraget som upphandlas är att brukare ska få en hög kvalitet på
Måltiderna vad gäller näringsinnehåll, måltidssammansättning, variation och
Måltidsupplevelse.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55322000 Tillagning av måltider
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen