459748-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Upphandling avseende tolk- och översättningstjänster i ryska för bilaterala myndighetssamarbeten.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 27: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE11 Stockholm
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med flera aktörer
högsta antal Planerat högsta antal deltagare i ramavtalet: 3
Ramavtalets löptid
Antal år: 2
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Naturvårdsverket inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtalsupphandling av tolk- och översättningstjänster i ryska för bilaterala myndighetssamarbeten.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79540000 Tolktjänster, 79530000 Översättartjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner