459756-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Årsentreprenörer – Ventilationsarbeten.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Lidingö.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
AFA.21 Översiktlig information om objektet:
Upphandlingen omfattar planerade och oplanerade reparations- och underhållsarbeten samt om-, till- och nybyggnadsentreprenader understigande ett bedömt kontraktssumma om fem (5) MSEK per projekt avseende samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Lidingö stad och Lidingö stads Tomtaktiebolag.
Detaljer om kontraktsarbetena anges vid respektive avrop/förnyad konkurrensutsättning samt redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt.
För mer information om Lidingö stad se www.lidingo.se
AFC/AFD.1 Omfattning:
Ramavtalet omfattar arbeten avseende planerade och oplanerade service-, reparations- och underhållsarbeten samt om-, tillbyggnads- och nybyggnadsentreprenader med en bedömd kontraktsumma understigande fem (5) MSEK kr per uppdrag avseende samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Lidingö stad.
Ramavtalets omfattning varierar mellan åren och beställaren kan inte garantera någon volym men upplysningsvis var volymen 2015 ca 5 MSEK (exkl. moms). Ramavtalet är inte heller exklusivt utan Beställaren kan komma att upphandla liknande arbeten separat om det finns sakliga skäl till detta. Vissa ventilationsarbeten kommer även att avropas via stadens tilldelade Årsentreprenörer – Bygg då t.ex. arbetena är en del i större projekt.
Beställningar kommer att ske genom avrop eller förnyad konkurrensutsättning och kommer att avse arbeten som i huvudsak ska utföras som totalentreprenader med ABT 06 och AF AMA kap AFD som grund med de ändringar/kompletteringar som åberopas under AFD/AFC.111. Dock kan vid vissa avrop/förnyade konkurrensutsättningar utförandeentreprenader åberopas, detta framgår då vid avropet och vid sådana tillfällen gäller motsvarande punkter i AB 04 och AF AMA kap AFC med de ändringar/kompletteringar som åberopas under AFD/AFC.111.
Avrop sker genom särskild, skriftlig beställning i varje enskilt fall, varvid villkor enligt ramavtal utgör en integrerad del, se AFC/AFD.43. Arbeten som är separat upphandlat eller som ingår i större projektentreprenader är undantagna denna upphandling.
Under ordinarie byggsemester gäller att i anbud uppgiven kapacitet inte får understiga 10 %, gäller för företag med fler än fem (5) yrkesarbetare.
Omfattning i detalj framgår av handlingarna angivna under AFB.22.
Avtalsvillkoren gäller även när Entreprenören utför arbete som Underentreprenör för någon annan av Beställarens Entreprenörers räkning.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331210 Installation av ventilation, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner